خبر واشنگتن پست از اعتراض ايران به آرم المپیک 2012

ایمیل پرینت PDF
امتیاز کاربران به این مطلب: / 0
ضعیفعالی 
Administrator

نامه اعتراض آمیز ایران به کمیته بین المللی المپیک (IOC ) در مورد آرم بازی های المپیک 2012 لندن در رسانه های جهان به خصوص رسانه های آمریکایی بازتاب گسترده ای داشت . در این نامه که به امضاء محمد علی آبادی رییس و بهرام افشارزاده دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران رسیده است؛ به استفاده از واژه zion از سوی طراح لوگوی المپیک در آرم بازی های 2012 لندن اشاره و از نژادپرستانه بودن آن انتقاد شده است .

 Zion در معنی لغوی به معنای صهیون ؛  کوه مقدس اورشلیم ؛ قوم اسرائیل و بهشت است و Zionism به معنی نهضت تمرکز بنی اسرائیل در فلسطین و صهیون گرایی رژیم غاصب صهیونیستی می باشد که به عنوان یک طرح گرافیکی در قالب آرم بازی های المپیک تابستانی 2012 لندن گنجانده شده است . *

روزنامه واشنگتن پست نوشت : ایران تهدید کرده است ؛ بازی های المپیک 2012 را به دلیل آرم این بازی ها تحریم خواهد کرد . در گزارش واشنگتن پست همچنین بخشی از مصاحبه افشارزاده با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آورده شده است که علاوه بر توضیح علت اعتراض ایران ؛ از دیگر کشورهای مسلمان خواسته است که آنها هم مراتب اعتراض خود را اعلام کنند . وی در این مصاحبه خاطر نشان کرده است که غفلت مسوولان نسبت به این مسئله بدون تردید بر حضور برخی از کشورها به خصوص ایران در المپیک لندن تاثیرخواهد گذاشت . واشنگتن پست در خاتمه به واکنش کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری بازی های لندن اشاره کرده است که ضمن مخالفت با چنین ادعایی اعلام کردند: آرم بازی های 2012 لندن فقط نشان دهنده سال 2012 است و نه چیز دیگر .

روزنامه نیویورک تایمز نیز در مطلب مشابهی به نامه اعتراض آمیز کمیته المپیک ایران به شخص ژاک روگ رییس کمیته بین المللی المپیک در مورد آرم المپیک 2012 لندن و همچنین اظهارات بهرام افشارزاده و درخواست او از دیگر کشورهای اسلامی برای اعتراض به این آرم نژادپرستانه اشاره کرده است . این روزنامه در ادامه نوشته: این لوگو نشان دهنده عدد 2012 به صورت اشکال نامنظم است و تاکنون فقط به دلیل نوع طراحی آن مورد انتقاد قرار گرفته است . علي رغم توضيحات رییس کمیته بین المللی المپیک مشخص نيست نقطه مركز اين آرم به چه دليل درج شده است. بنظر مي رسد اين نقطه بيش از آنكه مشخص كننده علامتي در عدد 2012 باشد مربوط به حرف i  در عبارت zion باشد.

منبع: شبكه خبر

باز نشر: شگفت


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی